TB kifizetőhely

TB kifizetőhely számfejtése

A tartósan (6 hónap átlagában) 100 fő feletti dolgozói állománnyal rendelkező munkáltatók esetében kötelező a pénzbeli társadalombiztosítási szolgáltatások helyben elbírálása és kifizetése. Idetartozik a táppénz, a szüléssel és az üzemi balesettel összefüggő készpénzellátások elbírálása, számfejtése és ezeknek a munkabérekkel történő egyidejű kifizetése. Ezt a feladatot a munkáltatónak az állami szervvel kötött együttműködés alapján kötelező átvállalnia.
A TB kifizetőhelyi feladatok ellátására kötelezett cégek hasonlóan a bérszámfejtési feladatok kiszervezéséhez, ezen kötelezettség megoldására külső szolgáltatóval is megállapodást köthetnek.

TB ellátások

Ha a dolgozóval bármi történik, amelytől munkaképtelenné válik, akkor lépnek be a képbe a társadalombiztosítási ellátások; mint a betegszabadság, táppénz, vagy a gyermekápolási táppénz. Hasonlóan a TB kifizetőhely feladata a gyermekvállaláshoz kapcsolódó pénzbeli ellátások nyilvántartása, elbírálása és kifizetése is.

Mi tartozik a TB kifizetőhelyi ellátások körébe?

Táppénz

A munka törvénykönyve alapján minden munkavállaló évi 15 nap betegszabadságot vehet igénybe. Amennyiben a munkavállaló a betegszabadság letelte után is munkaképtelen, a pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme alapján táppénzre jogosult. A táppénz alapja a pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme. A táppénz mértéke a biztosításban töltött idő és az esetleges kórházi ápolás alapján kerül meghatározásra, maximális mértéke a napi jövedelem 50 illetve 60 százaléka lehet.
Fontos azonban, hogy az elmúlt években a kifizethető táppénz összege maximálásra került.  A táppénz napi maximuma a minimálbér kétszeresének harmincad része.  2021-ben ez legfeljebb naponta bruttó 11.160 forint. Ennek akkor van jelentősége, ha valaki ennél a plafonnál magasabb jövedelemmel rendelkezik, hiszen a felső korlát miatt a táppénzként kézhez kapott összeg nem fogja elérni a korábban megszokott nettó fizetés összegét.
 

Üzemi baleset

Jegyzőkönyv formájában rögzítendő, hogy milyen baleset történt a munkavállalóval a munkahelyén, illetve munkába menet, vagy onnan jövet. Amennyiben a baleset következtében a dolgozó bizonyos időre munkaképtelenné vált, baleseti táppénz illeti meg. Mértéke úti baleset esetén 90%, míg munkahelyi baleset esetén 100%.
 

GYÁP (gyermekápolási táppénz)

Ezt az ellátást bármelyik szülő igénybe veheti. A gyerek életkora szerint kerül meghatározásra az igénybe vehető napok száma, amely orvosi igazolással igényelhető. A gyáp (gyermekápolási táppénz) legfeljebb a gyermek 12 éves korági vehető igénybe akkor, ha a szülő a beteg gyermekét otthon ápolja, és saját háztartásában neveli. Gyermekápolási táppénz illeti meg akkor is a szülőt, ha gyermeke kórházi kezelése időtartamára a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben.
 
 

CSED (csecsemőgondozási díj, korábbi TGYÁS)

A csecsemőgondozási díj a szülési szabadság időtartamára, legfeljebb a gyermek születését követő 168 napig jár. A csecsemőgondozási díj összege a naptári napi alap, illetve a naptári napi jövedelem 70%-a, ami személyi jövedelemadó köteles bruttó összeg, melyből a kifizető a személyi jövedelemadó előleget az adókedvezmények figyelembevételével levonja. A csecsemőgondozási díj után egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot nem kell fizetni.
 

GYED (gyermekgondozási díj)

A gyermekgondozási díj legkorábban a csecsemőgondozási díj lejártát követő naptól jár, a gyermek két éves koráig, ikergyermekek esetén a gyermekek három éves koráig. A CSED-hez hasonlóan összege a naptári napi alap, illetve a naptári napi jövedelem 70%-a, azonban összege nem haladhatja meg a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százalékát, azaz 2021-ben a 234.360 forintot. 

Amit nem a TB kifizetőhelynél kell igényelni…

GYES (gyermekgondozást segítő ellátás)

A gyerek kétéves korát követően – alanyi jogon is – igénybe vehető juttatás, amely a családtámogatási ellátások körébe tartozik.
 

Nyugdíj

Ez az ellátás nem kapcsolódik a munkáltatókhoz, ezt továbbra is a MÁK bírálja el, intézi és folyósítja az érintettek számára, nem a TB kifizetőhely, vagy a munkáltató.

A TB ügyintéző feladata:

• pénzbeli ellátások iránti igény elbírálása, ellátások számfejtésének elkészítése, az ellátások folyósítása,
• a baleset üzemiségének elbírálása, a baleseti táppénz számfejtésének elkészítése, az ellátás folyósítása,
• ellátásokra vonatkozó határozatok elkészítése,
• adatszolgáltatások elkészítése az adóhatóságok felé,
• nyilvántartások vezetése,
• igazolások kiadása,
• adatgyűjtés statisztikákhoz, azok elkészítése, jelentése
• TB kiskönyv vezetése, kiadása

Miért előnyös a TB Kifizetőhely kiszervezése a munkáltató részéről:

• Szabadság vagy betegség esetén gondoskodni kell a helyetteséről
• előre nem várt felmondás esetén problémás az új szakember felvétele
• Megfelelő szakmai környezet hiányában a tudásszint sem tud kellő mértékben fejlődni
• magas költségekkel jár a szakmai továbbképzés valamint a számfejtő program díja is.
• Auditált folyamat
• Költséghatékonyság, időhatékonyság
• kiemelkedő szakmai színvonal, biztos szakmai háttér

Az adótervezés. Feltétele, hogy a munkát végző TB szakember minden rendelkezésre álló lehetőséget ismerjen, azokat feltárja a döntéshozók előtt, akik a lehetőségek mérlegelését követően a számunkra legkedvezőbb megoldást válasszák ki. A ki nem szervezett bérszámfejtés jellemzően nem ismeri az összes piaci lehetőséget –mert nem érdekelt a teljeskörű TB szaktudás elsajátításában- , ezért egy új körülmény felmerülése esetén csak az első helyes megoldásig jut el a kivitelezés során, nem feltételezve azt, hogy több megoldás is létezik, ami anyagilag előnyösebb is lehet. Fontos tényező továbbá az is, hogy a belső kollégák mindig biztonsági játékosok, kerülik az újszerű vagy összetett megoldásokat, míg a külső szolgáltató jobban érdekelt a megbízója pénzügyi eredményességében.

A BB ADÓ könyvelőiroda biztosítja cégét arról, hogy az ön vállalkozásának feladatait mindenkor magasan képzett szakemberek lássák el. Ezen feladat minőségét belső kontrolling biztosítja. A TB kifizetői és bér feladatokat külön szakember végzi irodánkban. Az Irodavezető szintén rendelkezi TB-Bér szakügyintéző végzettséggel és több éves tapasztalattal ami biztosítja a megfelelő belső ellenőrzést.

Hogy miért bízza ránk a munkát

Garancia:

Cégünk nagy értékű felelősségbiztosítással rendelkezik, így nem csak szakmai, hanem 100% anyagi felelősséget is vállal az elvégzett munkáért.

kapcsolat

4400 Nyíregyháza, Virág u. 15/c II/2.
Tel.: 0630/ 499-1280